THE 20TH PHILADELPHIA FILM FESTIVAL ANNOUNCES ITS FULL FESTIVAL SLATE

Written by Parinda on . Posted in Press

SUNDANCE GRAND JURY PRIZE WINNER LIKE CRAZY TO OPEN FEST ALEXANDER PAYNE’S THE DESCENDANTS TO CLOSE FEST

120 FEATURES FROM 35 COUNTRIES TO SCREEN FESTIVAL RUNS FROM OCTOBER 20-NOVEMBER 3

(PHILADELPHIA, PA) September 27, 2011 - The Philadelphia Film Society is proud to announce the full slate for the upcoming 20th Philadelphia Film Festival, which will run October 20 – November 3 on 8 screens throughout the greater Philadelphia area.  The Festival will open on October 20th with the Philadelphia Premiere of Drake Doremus’ Like Crazy. Winner of the Sundance Grand Jury Prize and Best Actress for Felicity Jones, Like Crazy is a powerful story about two young lovers whose relationship is threatened by international borders.  The Festival will close on October 29th with Alexander Payne’s The Descendants. Starring George Clooney, The Descendants is a sharp, emotional and often hilarious portrait of a man who uncovers life’s altering secrets while his wife is on her deathbed. The Festival will also feature 6 Gala screenings, including: Roland Emmerich’s Anonymous, a captivating political thriller about a controversy surrounding the authorship of Shakespeare’s plays; Michel Hazanavicius’ The Artist, a suburb silent film in classic black-and-white that was the darling of the Cannes Film Festival; Jim Field Smith’s Butter, a politically incorrect satire that places an all-star cast in the competitive world of butter carving; Jay Duplass and Mark Duplass’ Jeff, Who Lives At Home, a sincere comedy about family, destiny, mystery and finding one’s place in the universe; Simon Curtis’ My Week with Marilyn, a charming behind-the-curtain biopic on the relationship between Laurence Olivier and Marilyn Monroe; and Steve McQueen’s Shame, the powerful and provocative winner of the Best Actor prize in at the Venice Film Festival, which tells the story of a man who is forced to confront his own extreme sexual compulsions.

J. Andrew Greenblatt, Executive Director of the Philadelphia Film Society and Philadelphia Film Festival commented, “We’re extremely proud of the program we are able to bring to Philadelphia this year.  This year’s suburb lineup builds off of the great success of last year’s Festival, one of our most successful ever. Michael and his stellar programming team have worked incredibly hard to bring the best films from around the world to Philadelphia in what I believe to be our finest program yet.”

Michael Lerman, Artistic Director said, “20 years is a huge event and we really tried to rise to the occasion. We were actually blessed to have not only so many great films this year to choose from but also so many films that dealt with filmmaking, storytelling or performance. Weaving films like The Artist, Anonymous and Corman’s World through our strongest program to date, I can’t help but get excited that we will be truly celebrating the history of cinema as well as 20 great years of the Philadelphia Film Festival. And with a selection this varied, there’s a little something for everyone who wants to join the party.”

The 15-day Philadelphia Film Festival will feature more than 120 of the best new films from around the world, featuring today’s most important and emerging filmmakers, curated by the stellar programming committee, which includes Artistic Director Michael Lerman, programmers Tom Quinn and Ryan Werner and shorts programmer Jesse Trussell. The 20th Philadelphia Film Festival is made possible through the generous support of its sponsors, including Official Sponsors Philadelphia Weekly, the exclusive Print Media Sponsor of the Philadelphia Film Festival, Southwest Airlines, the Official Airline of the Philadelphia Film Festival, the University of Pennsylvania, WHYY, the Official Media Partner of the Philadelphia Film Festival, and Xfinity; also through the generous support of the Wyncote Foundation and Dolfinger-McMahon Foundation, as well as through the support of the members of the Philadelphia Film Society.

Screenings for the 20th Philadelphia Film Festival will take place at the Ritz East (125 S. 2nd St, Philadelphia, PA 19106), the Ritz Five (214 Walnut St, Philadelphia, PA 19106), the Rave University Six (230 S. 40th Street, Philadelphia, PA 19104), the International House (3701 Chestnut Street, Philadelphia, PA 19104), the Annenberg Center for the Performing Arts (3680 Walnut Street, Philadelphia, PA 19104) and the Prince Music Theater (1412 Chestnut St, Philadelphia, PA 19102), with an additional screening at the Bryn Mawr Film Institute (824 W. Lancaster Avenue, Bryn Mawr, PA 19010) on Wednesday, October 26th. Tickets are currently on-sale for Philadelphia Film Society members, with tickets going on-sale for the general public on Monday, October 3rd. Tickets may be purchased through the festival website, www.filmadelphia.org, over the phone by calling 267-239-2941, or in-person at The Condo Shop at River West (2101 Chestnut Street, Philadelphia, PA 19103).

The films in the festival have been generously made available by Allied-THA, Anchor Bay Films, ATO Pictures, The Barnes Foundation, Bavaria Film International, Bullfrog Films, Cheesesteak Media, Cinema Guild, Clinica Estetico, Criterion Pictures USA, D-Squared Films, Doc & Film International, Drafthouse Films, The Ebersole Hughes Company, Entertainment One, ESPN Films, Film Movement, The Film Sales Company, Films Boutique, First Position Films, Fly Film, Fox Searchlight, HBO Documentary Films, IFC Films, IFC Midnight, Indomina Media, Janus Films, Kino Lorber, Le Pacte, M-Line Distribution, Magnolia Pictures, Music Box Films, Nancy Glass Productions, New Box Productions, National Geographic Films, New Yorker Films, Preferred Content, Samuel Goldwyn Films, Seventh Art Releasing, Sony Columbia Pictures, Sony Pictures Classics, Sony Worldwide Acquisitions Group, Spotlight Media, Strand Releasing, Submarine Deluxe, Sundance Selects, Three on the Tree Productions, Tiger Industry Films, Trust Nordisk, Twentieth Century Fox Film Corporation, Universal Pictures, Voices in Harmony, The Weinstein Company, and William Morris Endeavor Entertainment.

PHILADELPHIA FILM FESTIVAL FULL SLATE

GALAS

Opening Night

LIKE CRAZY, Drake Doremus, 2011, USA/UK, 86 min (Paramount Pictures)

Closing Night

THE DESCENDANTS, Alexander Payne, 2011, USA, 115 min (Fox Searchlight)

ANONYMOUS, Roland Emmerich, 2011, USA, 130 min  (Columbia Pictures)

THE ARTIST, Michel Hazanavicius, 2011, France, 100 min (The Weinstein Company)

BUTTER, Jim Field Smith, 2011, USA, 90 min (The Weinstein Company)
JEFF, WHO LIVES AT HOME, Jay and Mark Duplass, 2011, USA, 83 min (Paramount Pictures)
MY WEEK WITH MARILYN, Simon Curtis, 2011, UK, 96 min (The Weinstein Company)
SHAME, Steve McQueen, 2010, UK, 99 min (Fox Searchlight)

SPECIAL EVENTS SCREENINGS

THE DESTINY OF LESSER ANIMALS, Deron Albright, 2011, Ghana/USA, 89 min
THE DREILEBEN TRILOGY

BEATS BEING DEAD, Christian Petzold, 2011, Germany, 88 min

DON’T FOLLOW ME AROUND, Dominik Graf, 2011, Germany, 89 min

ONE MINUTE OF DARKNESS, Christoph Hochhausler, 2011, Germany, 90 min

FRIDAY NIGHT LIGHTS, Peter Berg, 2004, USA, 118 min (Universal Pictures)
THE PARADISE LOST TRILOGY

-PARADISE LOST: THE CHILD MURDERS OF ROBIN HOOD HILLS, Joe Berlinger and Bruce Sinofsky, 1996, USA, 150 min (HBO Films)
-PARADISE LOST 2: REVELATIONS, Joe Berlinger and Bruce Sinofsky, 2000, USA, 130 min (HBO Films)
-PARADISE LOST 3: PURGATORY, Joe Berlinger and Bruce Sinofsky, 2011, USA, 106 min (HBO Films)
I’M CAROLYN PARKER: THE GOOD, THE MAD AND THE BEAUTIFUL, Jonathan Demme, 2011, USA, 93 min
PINA, Wim Wenders, 2011, Germany/France/UK, 106 min (IFC Films)

SPOTLIGHTS

CORIOLANUS, Ralph Fiennes, 2011, UK, 122 min (The Weinstein Company)
THE GOOD DOCTOR, Lance Daly, 2011, USA, 85 min (Magnolia Pictures)
PERFECT SENSE, David Mackenzie, 2011, UK, 92 min (IFC Films)
THIN ICE, Jill Sprecher, 2011, USA, 94 min (ATO Pictures)
THE WOMAN IN THE FIFTH, Pawel Pawlikowski, 2011, France/Poland, 2011 (ATO Pictures)

MASTERS OF CINEMA (Presented by WHYY)

A DANGEROUS METHOD, David Cronenberg, 2011, France/Ireland,UK/Germany, 93 min (Sony Pictures Classics)
THE DAY HE ARRIVES, Sang-soo Hong, 2011, South Korea, 79 min (Cinema Guild)
HABEMUS PAPAM, Nanni Moretti, 2011, Italy, 102 min (IFC Films)
HOUSE OF TOLERANCE, Bertand Bonello, 2011, France, 122 min (IFC Films)
INTO THE ABYSS, Werner Herzog, 2011, USA, 106 min (IFC Films)
THE KID WITH A BIKE, Jean-Pierre and Luc Dardenne, 2011, USA, 87 min (IFC Films)
LE HAVRE, Aki Kaurismak, 2010, France/Finland/Germany, 93 min (Janus Films)
LIFE WITHOUT PRINCIPLE, Johnnie To, 2011, Hong Kong, 107 min (Indomina Releasing)
MELANCHOLIA, Lars von Trier, 2011, Denmark, 130 min (Magnolia Pictures)
ONCE UPON A TIME IN ANATOLIA, Nuri Bilge Ceylan, 2011, Turkey, 150 min (Cinema Guild)
THE SACRIFICE, Chen Kaige, 2011, China, 126 min (Samuel Goldwyn Films)
THE SHORT FILMS OF DANIEL MULLOY

-SISTER, Daniel Mulloy, 2004, 12 min

-ANTONIO’S BREAKFAST, 2005,16 min

-DAD, Daniel Mulloy, 2006, 7 min

-SON, Daniel Mulloy, 2007, 18 min

-BABY, Daniel Mulloy, 2010, 25 min
THE TURIN HORSE, Bela Tarr & Agnes Hranitzky, 2011, Hungary, 146 min (Cinema Guild)

FROM THE VAULTS

BARTON FINK, Joel Coen, 1991, USA, 116 min (20th Century Fox)
BATTLE ROYALE, Kinji Fukasaku, 2000, Japan, 114 min (Anchor Bay Films)
EUROPA, Lars von Trier, 1991, Denmark, 112 min (Janus Films)
FRANKENSTEIN UNBOUND, Roger Corman, 1990, USA, 82 min (20th Century Fox)
NAKED LUNCH, David Cronenberg, 1991, Canada, 115 min (20th Century Fox)
ONCE, John Carney, 2006, Ireland, 85 min (Fox Searchlight)
THE SILENCE OF THE LAMBS, Jonathan Demme, 1991, USA, 118 min (MGM Pictures)

GREATER FILMADELPHIA

THE COLLECTOR, Jeff Folmsbee, 2011, USA, 55 min
JOE FRAZIER: WHEN THE SMOKE CLEARS, Mike Todd, 2011, USA, 72 min
LOSING CONTROL, Valerie Weiss, 2011, USA, 91 min
RACE TO THE BOTTOM OF THE EARTH, Nancy Glass and Michele Loschiavo, 2010, USA, 84 min
STAGING HOPE, Bil Yoelin, 2011, USA, 100 min
STREETS, Jamal Hill, 2011, USA, 90 min

DOCUMENTARY SHOWCASE (Supported by the Dolfinger-McMahon Foundation)

BETWEEN TWO WORLDS, Alan Snitow and Deborah Kaufman, 2011, USA, 70 min
THE BULLY PROJECT, Lee Hirsch, 2011, USA, 94 min (The Weinstein Company)
CAROL CHANNING: LARGER THAN LIFE, Dori Berinstein, 2011, USA, 83 min CONNECTED: AN AUTOBIOGRAPHY OF LOVE, DEATH & TECHNOLOGY, Tiffany Shlain, 2011, USA, 82 min
CORMAN’S WORLD: EXPLOITS OF A HOLLYWOOD REBEL, Alex Stapleton, 2011, USA, 101 min (Anchor Bay Films)
GIVE UP TOMORROW, Michael Collins, 2011, USA, 90 min
JIRO DREAMS OF SUSHI, David Gelb, 2011, USA, 81 min (Magnolia Pictures)
THE PRUITT-IGOE MYTH, Chad Freidrichs, 2011, USA, 83 min
SCENES OF A CRIME, Grover Babcock and Blue Hadaegh, 2011, USA, 86 min
SELF MADE, Gillian Wearing, 2011, UK, 88 min
WHERE SOLDIERS COME FROM, Heather Courtney, 2011, USA, 90 min

AMERICAN INDEPENDENTS (Presented by Southwest Airlines)

COLLABORATOR, Martin Donovan, 2011, USA, 86 min
THE COLOR WHEEL, Alex Ross Perry, 2011, USA, 83 min
THE FORGIVENESS OF BLOOD, Joshua Marston, 2010, Albania, 109 min (IFC Films)
GREEN, Sophia Takal, 2011, USA, 75 min
MARTHA MARCY MAY MARLENE, Sean Durkin, 2011, USA, 103 min (Fox Searchlight)
ON THE ICE, Andrew Okpeaha MacLean, 2011, USA, 96 min
AN ORDINARY FAMILY, Mike Akel, 2011, USA, 93 min

NEW FRENCH FILMS

THE CONQUEST, Xavier Durringer, 2011, France, 105 min (Music Box Films)
THE END OF SILENCE, Roland Edzard, 2011, France/Austria, 80 min
THE FAIRY, Fiona Gordon and Bruno Romy, 2011, Belgium, 94 min (Kino-Lorber Films)
GOODBYE, FIRST LOVE, Mia Hansen-Love, 2011, France, 110 min (IFC Films)
ON TOUR, Mathieu Amalric, 2010, France, 111 min
YOUNG GOETHE IN LOVE, Philipp Stolzl, 2010, Germany, 100 min (Music Box Films)

SPANISH LANGUAGE CINEMA

AMADOR, Fernando Leon de Aranoa, 2010, Spain, 112 min (Film Movement)
BONSAI, Cristian Jimenez, 2011, Chile, 92 min (Strand Releasing)
MEDIANERAS, Gustavo Taretto, 2011, Argentina, 95 min (IFC Films)
MISS BALA, Gerardo Naranjo, 2011, Mexico, 113 min (Fox International)

World Narratives – Presented by Philadelphia Weekly

ATTENBERG, Athina Rachel Tsangari, 2010, Greece, 95 min (Strand Releasing)
CORPO CELESTE, Alice Rohrwacher, 2011, Italy, 100 min (Film Movement)
CURLING, Denis Cote, 2010, Canada, 92 min (New Yorker Films)
HANAAN, Ruslan Pak, 2011, South Korea, 88 min
HOSPITALITÉ, Koji Fukada, 2011, Japan, 95 min (Film Movement)
OK, ENOUGH, GOODBYE, Rania Attieh and Daniel Garcia, 2010, UAE/Lebanon, 93 min
PATANG, Prashant Bhargava, 2011, India/USA, 93 min
PIANO IN A FACTORY, Zhang Meng and Jae-young Kwak, 2010, China, 119 min (Film Movement)
POLICEMAN, Nadav Lapid, 2011, Israel, 100 min
THE SANDMAN, Peter Luisi, 2011, Switzerland, 88 min
SLEEPING BEAUTY, Julia Leigh, 2011, Australia, 102 min (IFC Films)
TURN ME ON, DAMMIT, Jannicke Systad Jacobsen, 2011, Norway, 76 min (New Yorker Films)
TYRRANOSAUR, Paddy Considine, 2011, UK, 91 min (Strand Releasing)
THE UGLY DUCKLING, Garri Bardin, 2010, Russia/France, 75 min

SIGHT & SOUNDTRACK  (Presented by University of Pennsylvania and XPN)

BENDA BILILI!, Renaud Barret and Florent de la Tullaye, 2010, France, 84 min (National Geographic Films)
GAINSBOURG: A HEROIC LIFE, Joann Sfar, 2010, France, 130 min (Music Box Films)
HIT SO HARD, P. David Ebersole, 2011, USA, 101 min
KEVIN, Jay Duplass, 2010, USA, 50 min
LIVE FROM PRESERVATION HALL: A LOUISIANA FAIRYTALE, Danny Clinch, 2011, USA, 69 min
SURROGATE VALENTINE, Dave Boyle, 2010, USA, 75 min
THE SWELL SEASON, Nick August-Perna, Chris Dapkins and Carlo Mirabella-Davis, 2011, USA/Ireland, 91 min (7th Art Releasing)
YOU INSTEAD, David Mackenzie, 2011, UK/Scotland, 80 min (Sony Pictures Worldwide Acquisitions Group)

DOCS FOR KIDS
BEING ELMO: A PUPPETEER’S JOURNEY, Constance Marks, 2011, USA, 80 min (Submarine Deluxe)
FIRST POSITION, Bess Kargman, 2011, USA, 90 min
SHAKESPEARE HIGH, Alex Rotaru, 2011, USA, 81 min
TO BE HEARD, Deborah Shaffer, Edwin Martinez, Roland Legiardi-Laura, Amy Sultan, 2011, USA, 84 min

SPORTS IN MOTION (Presented by Comcast SportsNet)

GOON, Michael Dowse, 2011, Canada, 90 min (Magnolia Pictures)
HERMANO, Marcel Rasquin, 2010, Venezuela, 97 min  (Music Box Films)
LIKE WATER, Pablo Croce, 2011, USA, 74 min
THE REAL ROCKY, Jeff Feuerzeig. 2011, USA, 51 min (ESPN Films)
UNDEFEATED, Daniel Lindsay and T.J. Martin, 2011, USA, 110 min (The Weinstein Company)

THE GRAVEYARD SHIFT

BEYOND THE BLACK RAINBOW, Panos Cosmatos, 2011, Canada/Italy, 110 min (Magnolia Pictures)
THE FP, Brandon and Jason Trost, 2011, USA, 83 min (Drafthouse Films)
HAUNTERS, Kim Min-suk, 2010, South Korea, 114 min
HEADHUNTES, Morten Tyldum, 2011, Norway, 101 min (Magnolia Pictures)
KILL LIST, Ben Wheatley, 2011, UK, 94 min (IFC Midnight)
A LONELY PLACE TO DIE, Julian Gilbey, 2011, USA, 99 min (IFC Midnight)
MICHAEL, Markus Schleinzer, 2011, Austria, 96 min (Strand Releasing)
SNOWTOWN, Justin Kurzel, 2011, Australia, 114 min (IFC Midnight)
UNDERWATER LOVE, Shinji Imaoka, 2011, Germany, 87 min
THE YELLOW SEA, Hong-jin Na, 2011, South Korea, 157 min (Fox International)

SHORT FILMS
ALL IN ALL, Charlie Reff and Jacki Sextro, 2011, USA, 12 min

ALL MEN ARE CALLED ROBERT, Marc-Henri Boulier, 2010, France, 5 min

CLEAR BLUE, Lindsay MacKay, 2010, USA/Canada, 20 min

EAT, Janicza Bravo, 2011, USA, 15 min

EX-SEX, Michael Mohan, 2010, USA, 9 min

THE FICKLE, Bryan Poyser, 2011, USA, 7 min

GHILD, Dave Yarovesky, 2010, USA, 14 min

THE HIGH LEVEL BRIDGE, 2010, Canada, Trevor Anderson, 5 min

THE HUNTER AND THE SWAN DISCUSS THEIR MEETING, Emily Carmichael, 2011, USA, 8 min

JOHN’S GONE, Josh and Benny Safdie, 2010, USA, 23 min

NINE NATION ANIMATION (The World According to Shorts)

DECONSTUCTION WORKERS, Kajsa Naess, 2008, Norway, 6 min

AVERAGE 40 MATCHES, Burkay Dogan & M. Sakir Arslan, 2010, Turkey, 2 min

BAMIYAN, Patrick Pleutin, 2008, France, 14 min

PLEASE SAY SOMETHING, David O’Reilly, 2008, Ireland/Germany, 10 min

FLATLIFE, Jonas Geirnaert, 2004, Belgium, 11 min

SHE WHO MEASURES, Veljko Popovic, 2008, Croatia, 7 min

HOME ROAD MOVIES, The Blackheart Gang, 2002, South Africa, 12 min

NEVER LIKE THE FIRST TIME!, Jonas Odell, 2006, Sweden, 15 min

ONCE IT STARTED IT COULD NOT OTHERWISE END, Kelly Sears, 2011, USA, 7 min

PIONEER, David Lowery, 2010, USA, 15 min

REMIGRATION, Barry Jenkins, 2011, USA, 18 min

A RIVER IN THE WOODS, Christian Sparkes, 2011, Canada, 12 min

SASQUATCH BIRTH JOURNAL 2, The Zellner Bros., 2010, USA, 4 min

WATER LILLIES IN BLOOM, Emil Stang Lund, 2010, Norway, 15 min

WE, TIME MACHINES, Raul Navarro, 2011, Spain, 8 min

WE’RE LEAVING, Zachary Treitz, 2010, USA, 13 min

XEMOLAND, Daniel Cardenas, 2009, USA, 13 min

YEARBOOK, Carter Smith, 2011, USA, 10 min

Trackback from your site.