30th Philadelphia Film Festival Award Winners!
The Philadelphia Film Society is proud to announce the award winners for the 30th Philadelphia Film Festival, including the Filmadelphia Audience Award winner KRIMES; Documentary Audience Award winner PAPER & GLUE; and Narrative Audience Award winner KING RICHARD.
The recipient of the Best Documentary Feature Award is THE FIRST WAVE, providing a firsthand account of the first four months as the devastating “first wave” of COVID-19.
“We couldn’t be more pleased that these films made such an impact on our Festival audiences,” said J. Andrew Greenblatt, Executive Director. “We were not surprised to see Philadelphia festival-goers be in favor of the incredible stories of KRIMES, KING RICHARD, and PAPER & GLUE.”
This year continued the Festival tradition of highlighting the best of film from around the world. The 12-day event featured over 140 films, dozens of Philadelphia Premieres with appearances by over 30 special guests.
30th Philadelphia Film Festival Award Winners
Narrative Audience Award
KING RICHARD | Director Reinaldo Marcus Green | 2021 | USA
Filmadelphia Audience Award
KRIMES | Director Alysa Nahmias | 2021 | USA
Documentary Audience Award
PAPER & GLUE | Director JR | 2021 | France, USA, Mexico, Brazil
Best Documentary Feature
THE FIRST WAVE | Director Matthew Heineman | 2021 | USA
Best Narrative Feature
CAPTAIN VOLKONOGOV ESCAPED | Director Aleksey Chupov, Natasha Merkulova | 2021 | Russia, France, Estonia
Pinkenson Award for Best Local Feature
ALL ABOUT MY SISTERS | Director Wang Qiong | 2021 | USA
Pinkenson Award for Best Local Short
SISTERS OF THE SOIL | Director Raishad M. Hardnett, Aidan M. Un | 2021
Best Short Film
SNOWY | Kaitlyn Schwalje, Alex Wolf Lewis
Student Choice
FLEE | Jonas Poher Rasmussen | 2021 | Denmark, France, Norway, Sweden
30th Philadelphia Film Festival Honorable Mentions
NARRATIVE
Honorable Mention for Best Ensemble Cast
HIT THE ROAD | Cast: Hassan Madjooni, Pantea Panahiha, Rayan Sarlak, Amin Simiar
Honorable Mention for Best Emerging Filmmakers
GAGARINE |Fanny Liatard, Jérémy Trouilh
Honorable Mention for Best Screenplay
TERRORIZERS | Writers: Ho Wi Ding & Natasha Kang-Hsin Sung
Honorable Mention for Best Cinematography
DRUNKEN BIRDS | Director of Photography: Sara Mishara
SHORTS
Honorable Mention for Documentary
SISTERS OF THE SOIL | Raishad M. Hardnett & Aidan M. Un
Part of the Filmadelphia Shorts Program
Honorable Mention for Best Narrative Short
THE AFFECTED | Rikke Gregersen
Part of the Live Action Shorts Program
Honorable Mention for Best Animated Short
KKUM | Kang Min Kim
Part of Animated Shorts Program
LOCAL
Honorable Mention for Authenticity
OUR AMERICAN FAMILY | Hallee Adelman & Sean King O’ Grady
Honorable Mention for Animation
KRIMES | Director of Animation: Molly Schwarz
STUDENT CHOICE
Honorable Mention
KRIMES | Alysa Nahmias